X

Aandacht voor werken in de nacht

12-02-2025  |

In de sector Vlees komen nachtdiensten voor. Een nachtdienst is namelijk een dienst waarbij minstens één uur wordt gewerkt in de periode tussen 0.00 en 6.00 uur.
In de sector Vlees wordt regelmatig gestart in de vroege uren, voor 5.00 uur. En enkele medewerkers werken hele nachten.

Nachtwerk kan gezondheidseffecten op korte termijn veroorzaken (slaap- en concentratieproblemen), die ook gevolgen kunnen hebben voor de veiligheid van de medewerkers. Ook zijn er negatieve effecten op de werk-privébalans.   


Daarnaast zijn er gezondheidsrisico’s op lange termijn: nachtwerk verhoogt onder meer het risico op diabetes en hart- en vaatziekten. Deze risico’s nemen toe bij meerdere jaren werken in nachtdiensten. In de Arbocatalogus Vlees is onlangs een richtlijn over Werken in de nacht  opgenomen. Daarin is te zien wat er van een werkgever wordt verwacht bij nachtdiensten. Zoals: 

  • zoveel mogelijk beperken van nachtdiensten;
  • aandacht voor nachtdiensten in de RI&E en bij het periodiek arbeidsgezondheidskundig onderzoek; 
  • voorlichting over gezondheidseffecten van nachtwerk en hoe daar mee om te gaan.

Voor medewerkers die hele nachten werken zijn er aanvullende voorschriften in de richtlijn opgenomen, bv. rond ploegenroosters, voeding tijdens de nacht en over het veilig thuiskomen na een nachtdienst. Lees de richtlijn en ga na of er in het bedrijf aanpassingen in de aanpak van nachtdiensten nodig zijn.

« Ga naar het overzicht


ContactLouis Braillelaan 80 2719 EK Zoetermeer